نشان ریاست دوره ای اتحادیه دانشگاه های دولتی و موسسات تحقیقاتی حاشیه دریای خزر به رئیس دانشگاه گیلان تحویل شد

علی بیک کوچکف رئیس اتحادیه دانشگاه‌های حاشیه دریای خزر در آیین آغاز بیست و دومین اجلاس اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شد، اظهار کرد: سال گذشته بیست و یکمین اجلاس اتحادیه دانشگاهای دولتی در جمهوری قزاقستان با حضور دانشجویان و مسئولین دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر برگزار شد.

رئیس اتحادیه دانشگاه‌های حاشیه دریای خزر افزود: در جریان مجمع اجلاس اتحادیه دانشگاه‌های دولتی حاشیه دریای خزر برای سال 2018 و 2019، 8 موافقتنامه همکاری بین دانشگاه‌های شرکت کننده مجمع (55 دانشگاه و موسسه تحقیقاتی) منعقد شد، همچنین 56 مقاله علمی مشترک دانشجویان و محققان دانشگاه‌های اتحادیه در مجلات علمی با ضریب تاثیر زیاد در پایگاه‌های داده‌های بین‌المللی منتشر شد.

رئیس هیات مدیره دانشگاه نفت و گاز آتیرائو گفت: از اکتبر 2018 دانشگاه دولتی داغستان یک کارگروه علمی بین‌المللی ‌را برای بررسی فک‌های دریای خزر در جزایر مروارید روسیه و اورگورچینسکی ترکمنستان سازماندهی کرده است. همچنین تحقیقاتی برای ایجاد پارک ملی سامور در داغستان جنوبی انجام شد که دانشگاه تربیت معلم داغستان و پژوهشگاه بیولوژیکی و اکولوژی آن را سازماندهی کرد. دانشگاه گیلان به همراه دانشمندان آتیرائو کارهای تحقیقاتی مشترک را در مورد تصفیه آب و شوری خاک انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: در اکتبر 2018، در دانشگاه نفت و گاز آتیرائو کنفرانس بین‌المللی علمی و کاربردی اکولوژی و مجموعه نفت و گاز به مناسبت 85 سالگی پروفسور دیارروف برگزار شد که در آن مراکز آموزشی کشورهای حاشیه دریای خزر حضور داشتند، همچنین در سپتامبر 2019، کنفرانس بین‌المللی علمی و عملی «نفت قزاقستان، گذشته، حال، آینده» برگزار شد.

بیک کوچکف تصریح کرد: در نوامبر 2018، هم دیداری بین معاون دانشگاه نفت و گاز با پروفسور علیرضا پنداشته از دانشگاه گیلان در خصوص اجرای پروژه‌های مشترک تحقیقاتی، انتشار کتاب و مقاله برگزار شد.

رئیس اتحادیه دانشگاه‌های حاشیه دریای خزر تاکید کرد: همکاری بین دانشگاه‌های کشورهای حاشیه دریای خزر به پیشرفت‌های علمی دانشجویان و دانشگاه‌های حاضر کمک می‌کند، که بر اساس گزارش دانشگاه‌های مختلف حاشیه خزر تاکنون 14 کنفرانس بین‌المللی علمی و عملی، 12 سمینار و میزگرد برگزار شد که در آن موضوعات ایمنی محیط زیست در طول استخراج میادین نفتی و گازی در منطقه خزر، انرژی جایگزین، احیای ذخایر ماهی و غیره مورد بحث و بررسی قرار گرفت و همچنین 10 کنفرانس و مسابقات بین‌المللی علمی و عملی با حضور دانشجویان کارشناسی و ارشد برگزار شد که انتشار مونوگرافی گروهی با عنوان «کاسپین مقصدی برای آینده» دیگر دستاورد تبادلات علمی بین کشورهای حاشیه خزر است.

شایان ذکر است در پایان نشان دوره ای ریاست اتحادیه دانشگاه های دولتی و موسسات تحقیقاتی حاشیه دریای خزر به دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان تحویل داده شد.