نشست وبیناری اعضای اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر برگزار شد

نشست فوق العاده رؤسای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی اتحادیه دانشگاههای دولتی حاشیه دریای خزر، روز دوشنبه 16 تیرماه به ‌صورت مجازی و به میزبانی دانشگاه گیلان به عنوان رییس دوره ای اتحادیه و با حضور مجازی برخی رؤسای دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی عضو اتحادیه از کشورهای جمهوری اسلامی ایران، جمهوری آذربایجان، روسیه و قزاقستان برگزار شد. در این نشست وبیناری که دکتر کوهیان معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و همچنین دکتر نجفی رایزن علمی ایران در روسیه، بلاروس، اوکراین و آسیای میانه نیز حضور داشتند، موضوعات زیر مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

در ابتدای نشست دکتر احمد رضی رئیس دانشگاه گیلان، بعنوان رئیس اتحادیه دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی حاشیه دریای خزر و همچنین رئیس دبیرخانه دائمی ایرانی اتحادیه، ضمن عرض خیر مقدم به اعضای حاضر در نشست مجازی، به تشریح اقدامات انجام شده توسط دانشگاه گیلان به عنوان رئیس دوره ای اتحادیه در طول 9 ماه گذشته پرداخت.وی با یادآوری این موضوع که بر اساس مصوبات اجلاس بیست و دوم اتحادیه، ایجاد کمیته های سه گانه پژوهشی، دانشجویی و آموزشی، به تصویب رسیده است، از رؤسای دانشگاه های دولتی آستراخان روسیه، بین المللی امام خمینی(ره) و علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری، به عنوان رؤسای کمیته های سه گانه مذکور به خاطر فعالیت های انجام شده شان تشکر نمود.

سپس پروفسور یوری پمینوف، رئیس اجرایی اتحادیه ضمن ابراز تشکر از دکتر رضی رئیس دانشگاه گیلان به خاطر برگزاری نشست حاضر، مجدداً با تأکید بر حمایت کشور روسیه و دانشگاه های روسیه از جمهوری اسلامی ایران، مخالفت شدید خود را با تحریم های یکجانبه و غیر انسانی علیه مردم ایران در این شرایط بحرانی اعلام نمودند. وی در ادامه به تشریح فعالیت های کلی اعضای اتحادیه در چارچوب مصوبات بیست و دومین نشست اتحادیه در دانشگاه گیلان اشاره کرده و پیشنهاداتی در خصوص تداوم فعالیت های اعضای اتحادیه در شرایط اپیدمی کوید-19 ارائه نمود.

در ادامه، رؤسای دانشگاه هایی که ریاست کمیته های سه گانه یاد شده را بر عهده دارند، به تشریح فعالیت ها و اقدامات انجام شده و همچنین برنامه های در دست اجرای کمیته های خود اشاره نمود. ارائه گزارش ایجاد تهیه مقدمات بانک اطلاعات متخصصین دانشگاه های عضو اتحادیه، ارائه گزارش برگزاری وبینارهای علمی برگزار شده توسط دانشگاه های عضو و انجام فعالیت های مشترک دوجانبه بین اعضای اتحادیه، رونمایی از پوستر عکاسی، فیلم و نوشتار در خصوص دریای خزر و ارائه برنامه های آتی اعضای اتحادیه، از جمله مواردی بود که هر یک از رؤسای دانشگاه  های حاضر در وبینار به تشریح آنها پرداختند.

در ادامه دکتر بادما سالایف رئیس دانشگاه کالمیکیا روسیه و میزبان آتی اجلاس اتحادیه با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا و مهیا نبودن شرایط لازم برای برگزاری اجلاس بیست و سوم اتحادیه در اکتبر 2020، خواستار برگزاری مجمع عمومی اتحادیه در ماه آوریل-می سال 2021 میلادی شد. همچنین مقرر شد دانشگاه های عضو اتحادیه برای نشست وزرای علوم 5 کشور ساحلی دریای خزر برنامه ریزی و تلاش کنند. 

در این نشست معاون مرکز همکاری های علمی بین المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ایران ضمن تشکر از فعالیت اعضای اتحادیه برلزوم گسترش فعالیت های علمی به سایر دانشگاه های 5 کشور ساحلی دریای خزر تاکید کرد. دکتر کوهیان همچنین از آمادگی وزارت علوم ایران برای حمایت از طرح های مشترک پژوهشی بین اعضای اتحادیه خبر دادند. همچنین دکتر نجفی رایزن علمی ایران در روسیه، بلاروس، اوکراین و آسیای میانه حمایت از فعالیت های اتحادیه را از اولویت های کاری آن رایزنی برشمرد.  

گفتنی است اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر شامل 57 دانشگاه، مرکز پژوهشی و پارک علم و فناوری از 5 کشور ایران، روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان و ترکمنستان است که در دو دهه گذشته بستری برای همکاریهای منطقه ای بین مراکز علمی کشورهای همسایۀ این دریای غنی و با ارزش شده است. برگزاری دوره‌های مشترک، کارگاه‌های آموزشی، طرح‌های پژوهشی مشترک، تبادل دانشجو و استاد بین اعضای اتحادیه، چاپ مجله ISI و برگزاری 6 دوره المپیاد ورزشی دانشجویی بین المللی تنها بخشی از فعالیت های این اتحادیه در سال های گذشته می باشد.